How was it? Pocock and Mowen play??
Brumbies ended up winning 67-0
Honestly I hardly noticed Mowen at all - Pocock was wrapped up like a Mummy and was on and off the field - there was def something not right with him - both players were very quiet.
Game was player in 1/4's - and the Brumbies only honestly really clicked in the last 1/4.
As for the ACT team - no.1 JP Smith (No.16 for the Brumbies Brother - Ruan Smith - they are twins) - was really good - 2 South African guys.
Also number 11 for ACT from Vikings (Jerome Niumata) he needs a professional contract somewhere as does Tim Cree (no.6 for ACT and Captain of ACT/VIKINGS) - he has been training for the Brumbies squad and travelled with them last week - if he doesnt get picked up soon in Australia I reckon he will be making his way to Europe.
There was alot of alot of players in the ACT side that were just abit w.t.f though - considering alot of these players will be involved in the 3rd teir comp (depending on the number of Brumbies players) - it really shows us that gap of nonprofessional players V the Professional players - which hopefully that 3rd teir will close - because at the moment you need telescope to see the other side in some cases.
UC Brumbies (v ACT XV)
1. Scott Sio
2. Stephen Moore
3. Ben Alexander
4. Leon Power
5. Jack Whetton
6. Scott Fardy
7. David Pocock
8. Ben Mowen (c)
9. Nic White...
10. Matt Toomua
11. Harumichi Tatekawa
12. Andrew Smith
13. Henry Speight
14. Joe Tomane
15. Jesse Mogg
Replacements
16. Ruan Smith
17. Siliva Siliva
18. Ruaidhri Murphy
19. Lachlan McCaffrey
20. Fotu Auelua
21. Jordan Smiler
22. Jarrad Butler
23. Michael Dowsett
24. Lionel Cronje
25. Rodney Iona
26. Clyde Rathbone
27. Stephan Van Der Walt
28. Robbie Coleman
ACT XV
1. JP Smith (Queanbeyan Whites)
2. Josh Mann-Rea (Gungahlin Eagles)
3. Allan Alaalatoa (Uni-North Owls)
4. Dave McKern (Western District)
5. Tom Staniforth (Canberra Royals)
6. Tim Cree (Tuggeranong Vikings)
7. Michael Smith (Western District)
8. Ben McGee (Gungahlin Eagles)
9. Conrad Hoffmann (Gungahlin Eagles)
10. Isaac Thompson (Tuggeranong Vikings)
11. Jerome Niumata (Tuggeranong Vikings)
12. Matt Hawke (Gungahlin Eagles)
13. Mitch Connolly (Gungahlin Eagles)
14. Drew Southwell (Western District)
15. Ben Johnson (Canberra Royals)
Replacements
16. Patricio Noreiga (Gungahlin Eagles)
17. Carl Elliott (Western District)
18. JP Pradaud (Tuggeranong Vikings)
19. Gareth Clouston (Tuggeranong Vikings)
20. Michael Stolberg (Queanbeyan Whites)
21. Xavier Duffy (Gungahlin Eagles)
22. Sam Latunipulu (Queanbeyan Whites)
23. Jono Naoupu (Eastern Suburbs)
24. Eden Campbell-O’Brien (Uni-North Owls)
25. Pedro Rolando (Canberra Royals)
26. Altus Momsen (Queanbeyan Whites)
27. HP Momsen (Queanbeyan Whites)
28. Jack Pinchin (Western District)