Oats are about $1.20/kg cheap and healthy.
From Coles or Woolies, the no name brand or home brand. If you buy Uncle Toby's then you will pay upwards of $4 which is a rip off.Where is it only $1.20?
i just had oats omfg how the f do you cook em? i read the instructiosn followed it and it came like a mushed up dough so i ate them with disgust.
my questions is how do you guys cook em????
also how can u consume 1cup to 1.5 cup of oats? i eat atleast 1/3.
Quick oats have a much higher GI. They are further processed to speed up the cooking process.
I rarely eat oats on their own.
Here's what i do.
Cook oats on stove in small pot with water or milk if you desire, then mash a banana and add to oats, add a tablspoon of honey and you can add vanilla or unflavoured whey if you are not having any other protein source. If using unflavoured whey use an extra tabspn of honey to sweeten it up a bit.
Yum.
Try adding some flavoured protein. I add choc whey to the oats for breakfast, then atleast its choc flavoured mushed up dough.
Also did you cook with water or milk? that makes a difference.
Seez, sounds like you overcooked them. Overcooked oats that aren't stirred will go gluggy.
1/3 cup oats should take about 2/3rds cup of water. Cook on a low heat and stir constantly. When start to bubble a little and a dash of milk and keep on heat until a thickness that you like.
Other option is to make a bircher style muesli. Soak overnight with some flavoured yogurt or yogurt and fruit juice.
I'm a bit of an amateur Betty Crocker- and don't listen to the guys- flavour is important. Its pretty hard to stick to a diet when you hate the food you eat.
I don't think so, but why does that matter?is their such of a non sugar or low sugar honey?????
We use cookies and similar technologies for the following purposes:
Do you accept cookies and these technologies?
We use cookies and similar technologies for the following purposes:
Do you accept cookies and these technologies?